[публикации]

Книги и антологии

  1. Chaos Disorder
    Васил Видински, Мария Калинова и Камелия Спасова (2018) – Хаос и безредие. Случайното на езика, литературата и философията, поредица „Тълкувания“; София: Литературен вестник, 327 с.

    Сборникът съдържа статии и студии във връзка със семинара „Хаос и безредие (философия, литература, наука)" в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през академичната 2014-15 г. Темите, на които са посветени отделните разработки, са: случайността; материалността на художествената творба; техниката в езика и философията; отношението между контекст и дистекст; миметичността и саморефлексията в литературата; философското осмисляне на дистанцията и нейната промяна (близост и далечина); както и двойничеството, изродното (das Unheimliche) и технологичното като фигури на нечовешкото. Повечето понятия, които се свързаха в обсъжданията и дискусиите ни, са функционирали всъщност като аномалии - така се отварят общи полета на несъгласия, които разширяват сетивността или теоретическата чувствителност.

    [ Хартиеният тираж е изчерпан ]
    [ PDF файл за безплатно изтегляне ]
    [ Официален достъп до книгата през Университетска библиотека ]
    [ Семинарът „Хаос и безредие (философия, литература, наука)", проведен през 2014-15 г. ]

  2. Contingencies
    Васил Видински (2017) – Случайности. Историческа типология; София: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, 404 с.

    В книгата се изследва идеята за случайността през нейното историческо и концептуално развитие и са отделени пет основни и типични понятия. Анализът тръгва от класическите примери – Платон, Аристотел, Имануел Кант и Георг Хегел (противопоставени и усложнени през размишленията на Жак Дерида, Жак Лакан и Карл Густав Юнг) и стига до съвременния контекст на случайността, който е представен през а) теорията на вероятностите и б) теорията на сложността. Съпоставени са най-важните интерпретации върху вероятността, както и ключови автори като Рихард фон Мизес, Пер Мартин-Льоф и Андрей Колмогоров, редом с по-периферни и радикални изследователи (Антоан Курно, Емил Бутру и т.н.). Някои от изведените понятия са формализирани и имат по-логически, математически или пък информационен характер, а други са по-скоро физически или субектни, но всички те са представени в една обща историческа типология. В нея се включва и парадигмата срещу случайността, която има теоретична, културна и дори органична природа. В рамките на книгата е представено като предложение и едно шесто и максимално абстрактно понятие за случайност.

    [ Поръчай и купи от Университетско издателство ]
    [ PDF файл за безплатно изтегляне ]
    [ Официален достъп до книгата през Университетска библиотека ]
    [ YouTube видео от премиерата на книгата ]
    [ Първи отзив за книгата от Стилиян Йотов ]

  3. Philosophia Naturalis
    Васил Видински, съст. и ред. (2014) – Philosophia Naturalis. Първа част. Време, пространство, тяло и движение в началото на Новото време, превод Димитър Божков, Огнян Касабов, Сергей Стефанов, Христо Хр. Тодоров и Велислава Тодорова; София: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, 285 с.

    Антологията представя за първи път на български език класическите основи на модерната физика и философията на природата. Публикуват се фундаментални текстове от Исак Нютон, Рене Декарт, Хенри Мор, Кристиян Хюйгенс и Готфрид Лайбниц (вкл. прословутата кореспонденция между Лайбниц и Кларк). Професионално направените преводи включват не само важни писма, статии и откъси от трактати, но и преводи на впечатляващи и по-късно открити ръкописи, в които се вижда как функционира лабораторията на идеите. Чрез антологията могат да се проследят теоретичните конфликти, които ще предопределят развитието на науката; сложното преплитане между философия и физика; непрестанните разминавания между идеи и понятия; ролята на бога и свободата наред с експерименталните и математическите методи, както и множество други теми.

    [ Поръчай и купи от Университетско издателство]
    [ PDF файл за безплатно изтегляне ]
    [ Официален достъп до книгата през Университетска библиотека ]

  4. Descartes Newton
    Васил Видински (2011) – Ведрото на Нютон срещу дървото на Декарт. Въвеждане; София: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, 2011, 375 с.

    Книгата проследява зараждането на един от най-важните и продължителни исторически конфликти във философията на природата: борбата между релативисти и абсолютисти по отношение на пространството, времето и движението. Катализатор на този конфликт е Рене Декарт - първият, опитващ се да създаде последователна релационистична система във физиката, която обаче започва да ерозира още с възраженията на Нютон. Изследването разкрива и разгръща фундаменталните светогледни позиции на двамата учени през персонална, понятийна и контекстуална рамка. Ако използваме клишета, то в крайна сметка бащата на модерната философия (Декарт) и бащата на модерната физика (Нютон) се разминават - точно както се разминават непрестанно идеите и понятията. В изследването са преведени за първи път на български език (от латински и от френски) два основополагащи и често цитирани откъса от Нютон и Декарт. Спорът дали времето и пространството са абсолютни или относителни ще продължи да вълнува научната и философска общност до съвременността.

    [ Хартиеният тираж е изчерпан ]
    [ PDF файл за безплатно изтегляне ]
    [ Официален достъп до книгата през Университетска библиотека ]
    [ Първи отзив за книгата от Огнян Касабов]

Статии и студии

По-стари публикации върху литература и образи

Рецензии на книги и полемики за ролята на университета

Публикации от студентските години

Непубликувани текстове от студентските години

[ табличен списък в Драйв на научните публикации, цитиранията, проектите, участията в конференции и журита ]